Neskorá antika – podcast 1
Rozhovor s hlavným riešiteľom projektu: Marek Babic o hlavných otázkach neskorej antiky
Neskorá antika – podcast 2
Podcast 2: Kyle Harper
Rozhovor s americkým historikom: Kyle Harper o enviromentálnych a epidemických faktoroch zániku Rímskej ríše
Neskorá antika – podcast 3
Podcast 3: Péter Kovács
Rozhovor s maďarským profesorom, renomovaným archeológom a epigrafikom: Péter Kovács o otázkach stredného Podunajska v politickom aj etnickom kontexte
Neskorá antika – podcast 4
Podcast 4: Miroslav Huťka
Rozhovor s renomovaným odborníkom na stredoveké rehole: Miroslav Huťka o počiatkoch kresťanského mníšstva, v kultúrnom a civilizačnom kontexte.
Neskorá antika – podcast 5
Podcast 5: Eugen Zeleňák
Rozhovor s odborníkom na filozofiu histórie: Eugen Zeleňák o interpretácii dejinných udalostí a reprezentácii histórie, aj na príkladoch z neskorej antiky
Neskorá antika – podcast 6
Podcast 6: Jarmila Bednaříková
Rozhovor s docentkou Jarmilou Bednaříkovou, autorkou viacerých úspešných publikácií a známou odborníčkou na problematiku sťahovania národov. O jej motivácii pre výskum zložitých fenoménov migrácií, o paralelách so súčasnosťou a iných historických paradigmách.
Neskorá antika – podcast 7
Podcast 7: Martin Hurbanič
Rozhovor s Martinom Hurbaničom, profesorom všeobecných dejín, ktorý sa špecializuje na byzantské dejiny. Okrem iného aj o rozdelení Rímskej ríše na Západnú a Východnú, o situácii v Panónii, o civilizačnom prínose byzantskej kultúry.
Neskorá antika – podcast 8
Podcast 8: Peter Olexák
Rozhovor s docentom Petrom Olexákom, autorom úspešných publikácií o kristianizácii prvých storočí, o vzťahu cirkvi a štátu, o zmenách mentalít. O tom, ako sa menil vzťah cirkvi a štátu v období neskorej antiky, kedy sa začali ich úlohy navzájom prelínať a prečo.
Neskorá antika – podcast 9
Podcast 9: Marcela Andoková
Rozhovor s docentkou Marcelou Andokovou, renomovanou odborníčkou na antickú a patristickú literatúru, rétoriku, latinské vzdelávanie v Európe, autorkou mnohých vedeckých a odborných publikácií. O tom, prečo bolo ovládanie rečníckeho obdobia v antike veľmi dôležité, o majstroch prednesu v klasickej aj neskorej antike.
Neskorá antika – podcast 10
Podcast 10: Walter Pohl
Obdobie sťahovania národov sa zásadnou mierou podpísalo na zložitých zmenách, ktoré nastali v Európe. O tom, ako migrujúce národy ovplyvnili Rímsku ríšu, akým spôsobom sa zmenila politická, etnická a kultúrna tvar Európy sa budeme rozprávať s rakúskym historikom Walterom Pohlom, ktorý sa zaraďuje medzi najvýznamnejších odborníkov na obdobie medzi 4.-7. storočím.
Neskorá antika – podcast 11
Podcast 11: Blake Leyerle
Interview with Blake Leyerle, renowned scholar in the field of social and cultural history of early Christianity. About various aspects of the daily life of Christians in Antioch in the 4th century. The topics of the interview were based on the content of her recently published book (2024) entitled „Christians at Home: John Chrysostom on Domestic Rituals in Fourth-Century Antioch,“. Among other things, the interview mentions topics about pagan practices in the treatment of children, weddings, funerals, home prayer, building churches, and decorating Christian homes.
Neskorá antika – podcast 12
Podcast 12: Hildegund Müller
With Professor Hildegund Müller, a well-known expert on patristics and medieval poetry. About the life, work and influence of Aurelius Augustinus, one of the greatest geniuses of late antiquity. Among other things, about his relationship with women, about what made him special and why he had such an influence on subsequent generations of scholars until today.